Jaki rozjaśniacz do włosów wybrać?

rozjaśniacz do włosów

Powszechne jest przekonanie, że Słowianki mają piękne blond włosy. Skoro Polki bez wątpienia są Słowiankami, można przypuszczać, że po naszych ulicach przechadzają się jasnowłose boginie. Niestety, większość naszych rodaczek ma mało ciekawy, tzw. mysi kolor włosów, a że marzą o blondach, rozjaśniacze do włosów są powszechnie stosowane.

Jak rozjaśnić włosy?

Wśród metod rozjaśniania włosów należy wymienić metody naturalne oraz takie, w których do rozjaśniania włosów używa się środków chemicznych. Metody naturalne z pewnością są tańsze i bardziej bezpieczne dla włosów, ale nie gwarantują spektakularnego efektu.

Naturalnymi rozjaśniaczami są: sok z cytryny, napar z rumianku, działalność światła słonecznego.

W środkach chemicznych używane są utleniacze, których stężenie jest dostosowywane do stanu wyjściowego włosów (czyli: jak ciemny jest kolor). Rozjaśnianie włosów o kilka tonów bez użycia tych substancji nie jest możliwe. Mimo osiągnieć przemysłu fryzjerskiego, nadal nie udało się opracować takiego składu rozjaśniacza, który nie wpływałby negatywnie na stan włosów. Droga od brązu do blondu zawsze jest związana ze zniszczeniem i przesuszeniem włosów, które po tym zabiegu będą wymagały szczególnie intensywnej pielęgnacji.

Chemiczne metody rozjaśniania włosów

W chemicznych rozjaśniaczach używa się oksydantu, czyli związku niszczącego naturalne pigmenty włosa. Dobór stężenia zależy, jak wcześniej wspomniano, od tego, jak ciemne są nasze włosy. Pamiętajmy, że im bardziej rozjaśnimy włosy, tym mniej naturalnie będziemy wyglądać.

Matrix Color Graphics Puder rozjaśniający 1000ml. Źródło: http://hairlook.pl/pl/c/Rozjasniacze/49.
Matrix Color Graphics Puder rozjaśniający 1000ml. Źródło: http://hairlook.pl/pl/c/Rozjasniacze/49.

Rozjaśnianie chemiczne przebiega w kilku etapach. Pierwszy z nich polega na zniszczeniu struktury włosa: jego łuski otwierają się, by oksydant mógł wniknąć do środka włosa i tam utleniać naturalny pigment włosa. W ten sposób włos traci kolor. Proces rozjaśniania można połączyć z farbowaniem, nakładając na włosy farbę, której pigment zastąpi naturalny pigment włosa.

Który rozjaśniacz wybrać?

W sklepach kosmetycznych znajdziemy szeroki wybór rozjaśniaczy, które, na pierwszy rzut oka, różnią się tylko ceną. Zanim dokonamy wyboru, poradźmy się doświadczonego fryzjera. Każdy z tych produktów zawiera oksydant, którym może być amoniak i woda utleniona oraz dodatki, które działają na zewnątrz włosa i wpływają na zamknięcie łusek. Dzięki temu włosy wyglądają całkiem dobrze, ale nie znaczy to, że nie zostały zniszczone. Na opakowaniu powinna być zawarta informacja o tym, jakie pH ma dany produkt. Jasne włosy nie muszą być rozjaśniane środkiem z silnie alkalicznym pH, a czarne będą tego potrzebowały. Dysponując taką wiedzą o rozjaśniaczach, można pokusić się o stwierdzenie, iż chcąc rozjaśnić włosy, warto zapłacić dużo więcej, zyskując przy tym pewność, że dobry fryzjer dobierze wysokiej klasy produkt i zadba o nasze włosy.

Rozjaśnienie włosów to bardzo radykalny sposób ich zmiany, więc dobrze się zastanówmy, zanim się na niego zdecydujemy. Jeśli nasze marzenie o blondzie jest wielkie i nie chcemy z niego zrezygnować, zacznijmy od delikatnych pasemek i z biegiem czasu zwiększajmy ich ilość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *