Soczewki kontaktowe, a uprawianie sportu?

Wada wzroku absolutnie nie wyklucza z bycia aktywnym fizycznie. Oczywiście są dyscypliny sportowe, których uprawianie uniemożliwia używania okularów korekcyjnych. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe – to doskonała alternatywa dla osób aktywnie uprawiających różne sporty.

Dlaczego soczewki są lepsze od okularów do uprawiania sportu?

W wielu sytuacjach tradycyjne okulary są po prostu niewygodne w użytkowaniu. Soczewka kontaktowa zapewnia lepsze pole widzenia niż okulary, co jest bardzo istotne szczególnie w sportach wymagających szybkości (bieganie, siatkówka). Ponadto nosząc soczewki mamy większy komfort, gdyż zawsze pozostają one na swoim miejscu i możemy w spokoju koncentrować się na grze. Odnośnie sportów ekstremalnych szkła kontaktowe są zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż okulary (ich stłuczenie może spowodować poważne uszkodzenia twarzy i wzroku). Poza tym w przypadku soczewek założenie kasku, maski, czy innych sportowych osłon nie stanowi żadnego problemu. Soczewki kontaktowe możemy nosić bez względu na pogodę, bo w przeciwieństwie do okularów nie zaparują podczas deszczu, ani nie ześlizgną się z nosa, gdy się spocimy.

Które soczewki są najlepsze do uprawiania sportu?

Na rynku istnieją różne rodzaje soczewek kontaktowych, które dedykowane są aktywnym fizycznie osobom. W przypadku miłośników sportów wodnych najlepszym i najbezpieczniejszym dla zdrowia naszych oczu rozwiązaniem będą soczewki jednodniowe, które możemy wyrzucić do kosza po użyciu, a rano założyć nowe. Jeżeli planujemy nurkować, załóżmy również dodatkowo gogle, aby nie doprowadzić do ewentualnych infekcji oka (w wodzie znajdują się bakterie, grzyby oraz inne zanieczyszczenia). Jednorazowe użycie soczewek minimalizuje ryzyko wielu przykrych dolegliwości. Dla amatorów tenisa ziemnego, squasha, badmintona, koszykówki, czy siatkówki dobrym wyborem będą jednorazowe soczewki miękkie. Zawarty w nich specjalny hydrożel sprawia, że lepiej przylegają do rogówki oka.

O czym powinni pamiętać sportowcy używający soczewek?

Jeżeli intensywnie uprawiamy sporty wodne, warto zaopatrzyć się w zapasową parę szkieł kontaktowych, która przyda się, gdy nasze soczewki ulegną uszkodzeniu, zgubieniu lub spowodują dyskomfort. Warto mieć pod ręką również krople nawilżające, które przyniosą oczom ulgę po dużym wysiłku, a także pojemnik ochronny i płyn do soczewek. Pamiętajmy również, aby poinformować lekarza okulistę podczas wizyty o rodzaju uprawianego sportu, dzięki temu będzie on mógł wybrać optymalny dla nas model soczewek kontaktowych.

Komfort użytkowania, lepsza wydajność w sporcie, przystępne ceny oraz skuteczna ochrona oczu to elementy, które przemawiają na korzyść stosowania soczewek. Dzięki szkłom kontaktowym wada wzroku nie stanowi bariery do uprawiania nawet najbardziej ekstremalnych sportów. Aktywność fizyczna z soczewkami to sama przyjemność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *